Otváracie hodiny

Pondelok  9:00 – 18:00
Utorok  9:00 – 18:00
Streda  9:00 – 18:00
Štvrtok  9:00 – 18:00
Piatok  9:00 – 18:00
Sobota14:00 – 18:00
NedeľaPodľa dohody

Na prvom poschodí Vagačovho domu sa nachádza muzeálna časť, vďaka ktorej sa návštevníci dozvedia o histórií rodiny Vagačovcov a jej vplyvu na kultúrny a spoločenský rozvoj Detvy. Keďže Vagačovci ako veľkí obdivovatelia a milovníci umenia poskytovali priestor pre rôznych umelcov, rozhodli sme sa v tejto tradícií pokračovať.

Časť Vagačovho domu tak poskytuje priestor na organizovanie výstav, kultúrnych podujatí a na prezentáciu umenia akéhokoľvek druhu.  

Výstava

Krása pre ženu stvorená

Trvanie výstavy

od 6. júla 2023 do 20. augusta 2023

počas otváracích hodín

Vernisáž

6. júla 2023 o 17.30 hod.

Výstava Krása pre ženu stvorená, ktorú vo Vagačovom dome v Detve sprístupníme v mesiacoch júl a august predstaví viac ako 200 čepcov z rôznych oblastí Slovenska a spoločenských vrstiev. Návštevník výstavy spozná čepce spodné, sviatočné, pracovné, svadobné či smútočné.

Čepiec ako dôležitá súčasť tradičného ženského odevu na Slovensku, symbolizoval zmenu stavu svojej nositeľky – z dievčaťa sa stala žena. V niektorých regiónoch sa nosil až do prvej polovice 20. storočia. Nosenie čepca malo v ľudovom prostredí v minulosti jednoznačný význam. Potvrdzovalo, že žena je vydatá. Okrem vydatých žien ho nosili aj slobodné dievčatá, ktoré mali dieťa – prespanky. Takéto vyjadrenie stavu sa prísne dodržiavalo dovtedy, pokiaľ sa nosil tradičný odev. Vzhľad a výzdobu čepcov ovplyvňovali geografické, hospodársko-sociálne a kultúrne podmienky. Nemalou mierou sa na tomto zložitom procese podieľala aj migrácia obyvateľstva, administratívne zákazy a nariadenia, súdobá móda a obchod. 

Autorka výstavy pripravila výber čepcov z celého územia Slovenska, čím sa snažila poukázať na regionálne odlišnosti, výzdobné motívy, vývoj výzdoby a tvaru, príležitosti používania i príslušnosť nositeľky k sociálnej vrstve. Pozoruhodné sú aj pokrývky ženskej hlavy, ktoré do zbierok Etnografického múzea venovali spolky či významné osobnosti – čepce výrobného družstva Lipa či čepce najstaršieho ženského spolku na Slovensku, Živena. Čepce zo zbierok osobností Milana Rastislava Štefánika a Pavla Socháňa ukazujú ušľachtilosť záľub, ako aj profesionálneho záujmu svojich pôvodcov.

   
Autorka výstavy: E. Dudková, SNM – Etnografické múzeum v Martine