Vagačov dom bol od roku 1787 známy ako prvá bryndziareň na Slovensku, ktorú založil rodák zo Starej Turej – Ján Vagač.
Tento šikovný a cieľavedomý 28-ročný mäsiar a obchodník s ovčím maslom zavítal do Detvy, aby nakupoval dobytok.
Vďaka pohostinnosti bačov i pastierov, ktorí ho uctili tradične chlebom a hrudkovitým syrom z ovčieho mlieka, vznikla myšlienka vytvoriť unikátny produkt, ktorý chcel mladý Ján dovážať do veľkých miest a neskôr aj vyvážať za hranice.
Budova prvej bryndziarne sa tak na niekoľko storočí stala sídlom zámožnej rodiny Vagačovcov. Impozantná budova sa nachádzala v historickom centre vtedajšej Detvy, obklopená krásou podpoľania.
Počas rokov sa mnohým generáciám Vagačovcov úspešne darilo zveľaďovať rodinný podnik. V roku 1905 sa Alexander Vagač rozhodol natrvalo presťahovať do Detvy. Postavil dvojpodlažný dom, v ktorom prebýval so svojou ženou a deťmi. Dovtedy jeho predkovia navštevovali Detvu a bryndziareň len počas salašníckej sezóny od marca do októbra.
S Alexandrovým menom sa spája veľký rozkvet podniku. Počas jeho vedenia sa výroba bryndziarne rozšírila a zmodernizovala.
Nebyť znárodňovania v roku 1948 a pozastavenia výroby v roku 1951, by bryndziareň fungovala do dnešného dňa.
Avšak ani nepriazeň osudu nezabránila ďalším generáciám, aby sa pokúsili zveľadiť naše dedičstvo. V roku 2017 sa historická budova dočkala zaslúženej rekonštrukcie.
Súčasný majiteľ, Martin Doskočil, mal s Vagačovým domom veľké plány, ktoré sa pomaly, ale isto stávajú skutočnosťou.
Vagačov dom, tak čoskoro opäť otvorí svoje brány, aby sa premenil na kultúrne a komunitné centrum s remeselným pivovarom a múzeom.
Zdroj: 150 ročné jubileum najstaršej bryndziarne v Československu, Alexander Vagač v Detve na Slovensku, Tlačou Akciovej mor. kníhtlačiarne Polygrafie v Brne